logo

SON DAKİKA

Nafakamı kantincilikten çıkarıyorum1..

-nafakami-kantincilikten-cikariyorum1Vahap Osmanoğlu yeni başlayacak olan 2015 -2016 eğitim öğretim yılının tüm kantin işletmecilerine hayırlı olmasını dileyerek başladığı konuşmasında, Kantinlerle ilgili faydalı bilgiler vereceğini söyledi.
23 Eylül 2015 Çarşamba 15:14

 İstanbul Kantinciler Esnaf Odası (İKEO), Avrupa yakasında yaptıkları toplantının hemen ardından Üsküdar’da bulunan Haydarpaşa Lisesi Nezih Demirkent salonunda, Asya yakasındaki kantin işletmecileriyle buluştu. İstanbul kantinciler odası Başkanı Vahap Osmanoğlu,  haklarınızı bildiğiniz sürece haksızlığa uğramazsınız diye katılımcıları uyardı. “ Dün Avrupa yakasında kantincilerimizle buluştuk. Bende nafakamı sizler gibi kantinci olarak temin ediyorum. Zor bir mesleğimiz var. Çok karışanımız çok görüşenimiz oluyor. Mesleğimiz şu an zirvede olduğu için bir o kadar da bize düşmanca davrananlar var” dedi.

Yasağı o zaman sadece kantinlerde uygulamayın

 

Vahap Osmanoğlu, Kantin işletmecilerine son dönemlerde gündemde olan haksız uygulamalardan da bahsetti. Obezite ile ilgili çalışmalar yapıyorlar. Kantinlerden çikolata benzeri yiyecekleri kaldırmak istiyorlar. Ben bu konuda birçok kişiyle görüştüm. Bir bakın dedim ‘Devlet okullarında obezite var mı? bizim çocuklarımız acından ölüyor. Özel okullarda paralı çocuklarda bu sorun var! Bizim çocuklar günde 25 kuruş 50 kuruşla okula geliyor’  Öyle bir taslak hazırlanmış ki herkesin geliri çok yüksek ve ona göre besleniyor gibi. Madem bir yasaklama gelecek; bunu her yerde bakkallarda, marketlerde de uygulayın…”Bakanlık destek verirse, kantinde para geçmeyecek

 

Başkan Osmanoğlu, “Bakanlıktan destek alırsak, ailenin okulda ne yediğini ne içtiğini görebileceği bir uygulamaya geçebiliriz. Anne baba kantinciye mesaj çekecek! ‘Oğlum bir çikolata yemiş ikinci çikolatayı yemeyecek’ diyecek. Teknoloji şimdi daha ilerde artık çocuk okulda ne yedi aile evde bunu görebilir.  Bakanlığın desteğiyle kantinciler artık para almadan akıllı kart sistemiyle çocukta yanında para taşımadan hangi üründen kaç tane alabileceğini aile kendisi seçebilecek.   Aynı AKBİL sistemi gibi olacak.”

Birlik beraberliğimizi bozmadığımız sürece daha çok bu işi yapacağız arkadaşlar.

Ben hep sizden şu sözü istiyorum. Eğer bir arkadaşınızın başına bir şey geldiği zaman meslektaşlarımız o arkadaşı korumak için benimle beraber onun ekmeğini koruması için mücadele edecek mi? Buna söz veriyor musunuz? dedi. Karşılığında söz diye seslenen kantin işletmecileri uzun süre Osmanoğlu’nu alkışladılar.

2015’in sonunda yeni yazar kasa sistemine geçiliyor

 

Yeni kasa sistemine geçeceklerini bilgisini hatırlatan İKEO Başkanı Vahap Osmanoğlu Kantinci üyelere idarelere karşı belgelerinizi eksik etmeyin diye uyardı. Faturalar ile demirbaş kaydı yapmayın, aldığınız malzemeler şimdi çok daha değerli mahkeme vasıtası ile bunları kayda girin dedi.

Üyelere İKEO Armaları yaptırdıklarını söyledi. “Bu armayı taşıyın ki arkanızda bir güç olduğunu herkes görsün” diye kaydetti. Anlaşmalı firma listelerini üyelerle paylaşan başkan geçen yılda ki gibi büyük artışlar bu senede yaşamadık, diyen Osmanoğlu kantin işletmecilerine daha birçok faydalı bilgi verdi. zaman zaman sorular ve yöntemler hakkında sorular soranları da yanıtladı.

Anlaşmalı firmalar ise toplantı salonunun dışında tanıtımlarını yaptılar. Ürünlerini sergileyen firmalar yiyecek, içecek ve kantin gereçlerini işletmecilere gösterme fırsatı buldular.

 
Haber okunma sayısı: 3429

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR Tüm Yorumlar

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İSTANBUL - Hava Durumu

ISTANBUL

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı