logo

SON DAKİKA

Afet riskinin kitabı yeniden yazılıyor

afet-riskinin-kitabi-yeniden-yaziliyorEn son 20 yıl önce hazırlanan ''Türkiye Diri Fay Haritası'nı güncelleyen MTA, detaylı çalışmaların ardından Türkiye'nin heyelan haritasını da derleyerek sayısal ortama aktardı.
26 Mart 2013 Salı 13:05

 En son 1992 yılında hazırladığı ''Türkiye Diri Fay Haritası'nı 6 yıllık çalışmanın ardından güncelleyen Maden Tetkik Arama (MTA) Genel Müdürlüğü, uzmanlık alanına giren jeolojik kökenli doğal afetlerin tespit ve analizine ağırlık verdi. Bu amaçla Türkiye'nin heyelan haritasını derleyen kurum, Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS) yardımıyla bu haritayı sayısal ortama aktarmayı başardı.


Kamu ve özel sektörün hizmetine sunulan haritanın, başta otoyol, boru hattı ve baraj gibi büyük projeler ile yerleşim alanlarının tespitinde faydalar sağlaması bekleniyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ''Altyapı çalışmaları ve bireysel zararlarla heyelanların ülkemize faturası milyarlarca lirayı buluyor. Teknoloji yardımıyla heyelanın zararlarını hafifletmek istiyoruz'' dedi.


Kaynak: AAHaber okunma sayısı: 1033

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz. Üye Girişi yapın veya Kayıt olun.

YORUMLAR Tüm Yorumlar

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

İSTANBUL - Hava Durumu

ISTANBUL

KÖŞE YAZARLARI

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı